top of page

תקציב עיצוב פנים

תכנון עלויות ואומדן

תהליך עיצוב הבית הינו תהליך יקר ומלא בהתלבטויות תקציביות. מדובר בבור ללא תחתית היות ואין סוף לעיצובים ולפריטים שניתן לרכוש. ישנם כמה שלבים עקרוניים שלפיהם ניתן לפעול כדי להעריך ולתכנן נכון את התקציב העומד לרשותכם.

הערכת עלויות

הדרך היחידה לדעת לקראת מה אנחנו הולכים היא על ידי טבלת הערכת עלויות. בטבלה זו יש להכניס את כל הפריטים וכל מרכיבי העבודה הצפויים. טבלת הערכת עלויות מבוצעת בדרך כלל על ידי מעצבי פנים או אדריכלים מנסיונם בתחום והינה טבלה מקצועית שמבוצעת בטבלת חישוב המפרטת את כל מרכיבי העבודה, הפריטים וחומרי הגמר לפי מטר מרובע/אורך או יחידות ומסכמת אותם לסכום כולל.

 

במידה ואתם רק בשלב בדיקה ראשונית ישנה דרך לחשב בצורה גסה יותר - בחישוב לפי מטר מרובע ועליה אסביר כעת:


חישוב לפי מחיר למ"ר

מנסיון שיפוץ מסיבי של דירת מגורים הכולל החלפת ריצופים, שבירה והריסה של קירות, עבודות צבע, אינטסלציה חשמל ותאורה בכל הבית וכולל החלפת מטבח והתקנת מערכת מיזוג חדשה עשוי להיות מחושב לפי:

סטנדרט נמוך: כ3000-2000 ש"ח למטר למ"ר.
סטנדרט בינוני: 3000-5000 ש"ח למ"ר. סטנדרט גבוה: 50
00-8000 ש"ח למ"ר. זה בגדול בממוצע..

מה שנותר זה להכפיל בשטח הבית בכמות המטרים.

זו לא הדרך המדוייקת להעריך עלויות אבל זו דרך לדעת לאיזה איזור תקציבי להתכוונן. אם אתם מתכננים לערוך שיפוץ לבית בן 100 מטר ותקציבכם עומד על סך 100 אלף ש"ח אתם תצטרכו להתכוונן לפשרות רציניות או לחלק את השיפוץ לשלבים - מה שקבוע (ריצופים, חשמל, אינסטלציה וכד') בשלב א ומה שניתן להעביר להמשך (מטבח, סטיילינג, ריהוט וכד')

לצורך העניין כשמדברים על סטנדרט בינוני (נפוץ בקרב משפצים) -  מדברים על שיפוץ הכולל מטבח מחברה ישראלית מוכרת ואיכותית, ריצופים איטלקיים או שווי ערך באיזור ה200-300 ש"ח למ"ר, ריהוטים מיצרנים מוכרים וכד', מערך חשמל ותאורה חדשים, מקלחות, מיזוג מיני מרכזי כולל גבס, שינויי קירות וכד' .
100 מ"ר של שיפוץ חלל כזה יעלה בין 300 ל450 אלף ש"ח בערך. שוב, מדובר בהערכה כללית גסה מאוד כפי שאתם רואים אך זה הכיוון לשיפוץ קומפלט.

איך לחסוך בתקציב?

עכשיו שיש לכם את הסכומים המוערכים אתם יכולים להתחיל בשלב הצעות המחיר. התחילו לאסוף הצעות מקבלנים וספקים שונים על מנת לקבל תמונה מדוייקת וברורה יותר. הכי נכון בשלב זה לעבוד עם מעצבי פנים שיערכו עבורכם תקצוב מפורט ויתכננו את ההוצאות שלכם לפי פריטים.

 

בסיום שלב הצעות המחיר וההערכה, ייתכן מאוד שיווצר מצב שבו התקציב שעומד לרשותכם קטן מהערכת השיפוץ. מה אתם יכולים לעשות במקרה כזה?


קודם להבין שלא חייב לבצע את כל השיפוץ בפעם אחת. ניתן להתחיל עם החללים הציבוריים כמו סלון, מטבח ופינת אוכל ולסיים אותם כמו שצריך כאשר בחדרים ובמרפסת תטפלו בהמשך. לחילופין לבצע בשלב הראשון את כל האלמנטים המסובכים, המלוכלכים והקבועים כמו שבירת קירות, ריצופים, חשמלים, מערכות מיזוג וכד' - ולהכין את הקרקע להמשך - לריהוט, מטבח (אפשר בשלב הראשון לעשות ללא האי למשל ואחכ להשלים).

בנוסף, תעדפו את מרכיבי התקציב במקומות הנכונים. צרו שילוב בין פריטים בגימורים איכותיים היכן שצריך לבין פריטים זולים וזמניים יותר. 

 


טיפים כלליים

 

למרות המגבלות התקציביות כולנו רוצים להרגיש שהבית עבר שינוי מהותי וקיבל מנה גדושה של עיצוב. בואו נראה איך ניתן לקבל זאת:

 

1. מלאו את החלל בעיצוב  

 

הכי חשוב להסתכל על התמונה הכללית ולא על כל פריט בנפרד. לחשוב איך מתקבל החיבור בין הפריטים. עדיף למלא את החלל בכמה שיותר עיצוב ופריטים שמדברים באותה שפה, גם אם הם לא של מעצבי על  וברמת גימור הכי גבוהה מאשר לעצב רק חלק מהחלל ברמת גימור גבוהה ויקרה ולבצע פשרות כואבות בשאר העיצוב. כשהכל חדש והפריטים נבחרו בהתאמה אחד לשני גם אם הם לא בגימור פרימיום  - מרגישים נוכחות חזקה של עיצוב. זה עדיף על חלל מושקע שקיים בו "חור עיצובי" מעצבן שמציק בעין. אין זה אומר שאפשר לרכוש כל דבר באיכות רעה כמובן. בפריטים הזולים צריך לזהות את אלו שעושים את העבודה כראוי. 

לדוגמא: במטבח עדיף "להוריד" את רמת הגימור למטבח פורמיקה ואת הסלון לגימור בד מרשת לא יקרה בכדי שישאר תקציב לסטיילינג ופינת אוכל. זו דוגמא דיי בסיסית כי הרבה אנשים משקיעים הכל במטבח ואז נתקעים עם פינת האוכל הישנה שלא מתאימה או נכנסים לבית ריק מסטיילינג ולא מבינים מדוע חסר משהו בבית. 


פתרון דומה הוא לבצע פשרות עיצוביות בחללים נסתרים יותר כמו בחדרים - על מנת שלא לקלקל את הרצף עיצובי. לכל היותר תקנו מיטה חדשה לחדר שינה של ההורים בשלב יותר מאוחר.

 

2. חישבו פשוט
 

השלם גדול מסך חלקיו - אחד המשפטים הכי נכונים בעיצוב. לא חייב להשקיע את החיים על כל פרט הכי קטן, בסוף בתמונה הכללית לא מרגישים את זה כמו שחושבים. לא מדובר רק בכסף כמו גם באנרגיה. אני רואה הרבה אנשים בלחצים אטומיים מכל דבר קטן מחשש לטעות, שאולי תייצר אפקט דומינו שיהרוס להם את העיצוב ואת איכות החיים וזה כל כך שלא לצורך. עם הסתכלות על התמונה הגדולה ובעזרת תכנון נכון ומקדים אפשר להגיע לעיצוב מוצלח בהשקעה נבונה ובלי לסבול מכך. 

הטקסט הנ"ל מהווה דעה וסקירה אישית מנסיון הסטודיו. כל הזכויות לטקסט ולאימאג'ים באתר לרבות עמוד זה שמורות ל"יניב סולומון עיצוב פנים". אין לצטט או לפרסם את כולו או חלקים ממנו ללא רשות. אין לראות בנאמר כל המלצה ליישום גורף היות ולכל חלל נתונים שונים והאחריות על הביצוע באופן עצמאי ללא הכוונה אישית הינה על המבצע בלבד. 

bottom of page