top of page

בחירת ריצוף לבית

הריצוף מהווה את המצע עליו יושב כל העיצוב וכמו כן את מסת הטקסטורה הגדולה ביותר. ההשפעה של הריצוף על המראה והאוירה מכרעת. הריצוף גם מהווה את אחת ההוצאות הגדולות ביותר כאשר לוקחים בחשבון לא רק את מחיר החומר אלא גם את מרכיב העבודה. בחירה נכונה תעזור מאוד ליצירת עיצוב מוצלח.

בבחירת ריצוף הבית יש לקחת בחשבון מספר משתנים וטרנדים:

 

 

גודל אריחים

בין אם מדובר באבן אמיתית, אריחי קרמיקה, פורצלן (או בשמם העממי גרניט פורצלן) ופרקט, הרי שהמגמה ברורה - כמה שיותר גדול!

הביקוש לאריחי ריצוף בגדלים 60 על 60 ס"מ פחת משמעותית בשנים האחרונות. לעומת זה גובר הביקוש לאריחים במידות 80 על 80 ס"מ ומעלה. גם בריצופי עץ המגמה דומה כאשר לוחות הפרקט נמתחים לאורכים של 180 ס"מ ומעלה.

 

 

למה? פשוט נראה יותר טוב. באריח גדול תחושת החומר והטקסטורה מתעצמת והמשטח נקי יותר ממרווחים (פוגות) בין האריחים. בקרמיקה, פורצלן ופרקט למינציה, דוגמת האריח פחות חוזרת על עצמה, כך שזה לא מרגיש כמו טפט והמראה נראה טבעי יותר.

 

 

 

יוצאי דופן הם האריחים בסגנון הים תיכוני האותנטי בגדלים קטנים יותר. אריחים אלו קיימים במידות במידות 20 על 20 ס"מ פחות או יותר. קיים בשוק מגוון רחב של אריחים מסוג זה, בעלי דוגמאות ועיטורים המיוחדים לסגנון. התוצאה המתקבלת מקסימה - למי שאוהב את הסגנון.​​

 

 אריחי קרמיקה 20/20 - שילובי צבעים מנוגדים ופסי דקור למראה ים תיכוני

 

אריחי ענק 

 

חשבתם ש80 ס"מ זה גדול? תחשבו שוב! קיימים גם אריחי פורצלן במידות המגיעות עד ל3 מטר לאריח! הטכנולוגיה לא חדשה אך הדוגמאות מתחדשות ומתעדכנות כל הזמן. ניתן למצוא אריחים דמויי שיש ודמויי בטון בגוונים שונים ובגימורים מט, סופר מט ומבריק.

 

ריצוף באריחים כאלה מעניק מראה אחיד מאוד ונקי - שונה מאוד ממראה אריחי הקרמיקה הקלאסי. המחיר בהתאם, כאשר גם היישום יקר (לעיתים יש להתקין קרמיקה נוספת שתשמש כמצע). כמו כן לא כל בעל מקצוע מוכשר להתקין אריחים מסוג זה ויש לדאוג לכך שניתן יהיה להוביל לחלל אריחים בגודל כזה. 

 

יישום נוסף שנעשה בסוג זה של אריחים הינו כתחליף למשטחי עבודה. עוביו המינימלי של האריח (4-6 מ"מ) מאפשר חיתוך, עיבוד והתאמה למשטחי עבודה במטבח. גם בתעשית הריהוט משתמשים בחומר זה כחיפוי לדלתות, משטחים לפינות אוכל וכדומה. 

 

גימורים

 

מבחינת גימור באריחים הנפוצים - קרמיקה ופורצלן, המט חוזר אלינו עם טוויסט. לא עוד מט אטום שקשה מאוד בתחזוקה אלא מט משי בעל ברק מינימלי ועדין ש"סופג" תאורה ונותן תחושה של רעננות ושקט בחלל. הלפאטו (גימור בו נקודות זעירות מלוטשות למבריק והשאר נשאר מט) הולך ופוחת וקצת יותר קשה למצוא אריחים בגימור זה.

 

המבריק כל כמה שנים חוזר לכמה רגעים אך נראה שהמגמה לא מחזיקה מעמד לאורך זמן. עם זאת יש עכשיו עליה בהיצע של אריחים מסוג זה, השאלה כמובן אם מדובר שוב בטרנד חולף או שהוא כאן להשאר. 

 

עץ ודמוי עץ - האלון ממשיך לשלוט הן בגוון הטבעי שלו והן בגימורים אותנטיים כמו הגימור המעושן. גימורים נוספים בעץ הם פרקטים צבועים בצבע אפוקסי. ניתן לצבוע את הפרקט צביעה אטומה לגמריי או לצבוע רק את החריצים בטקסטורת העץ. מי שמעוניין לרצף בפרקט לבן אטום (לא מולבן) - זה הגימור בשבילו. 

 

ויש גם קרמיקה דמוית פרקט.. מוצר קצת בעייתי כי ההרגשה שיש מעט דוגמאות שעושות את העבודה ומדמות עץ בצורה משכנעת. בשימוש בעיקר בחדרי רחצה ומרפסות כחומר עמיד למים כשלא ניתן להשתמש בעץ אמיתי. 

 

גוונים

 

"50 גוונים של אפור" כמה קלישאתי ככה נכון. האפור ממשיך לשלוט אך האתגר הוא למצוא את האפור בגוון הנכון ושעל הדרך יהיה בגימור, במידה ובמחיר המועדפים. האפור החם שנוטה מעט לגוון אבן הוא האפור המבוקש יותר. גוונים מבוקשים נוספים הם גווני שמנתיים, וגווני אדמה. מי שאוהב ניגודיות ועוצמה אז אריחים שחורים יכולים להוות אופציה טובה. 

 

​טקסטורה

 

טבעי זה הכי. הטקסטורה לאריח את האופי. באריחי קרמיקה או פורצלן פורצלן, ככל שהאריח יותר איכותי כך גם הטקסטורה יותר משכנעת וקרובה לאבן טבעית, בטון או עץ.  ישנם גם אריחים שלא מחקים שום דבר וממציאים עצמם מחדש מתוך מגבלות החומר. על מנת לחקות מראה טבעי, היצרנים המובילים מייצרים אריחים בהם הדוגמא משתנה מאריח לאריח ככה שלא תיווצר תחושה של חזרתיות. אריח איכותי חוזר על הדוגמא אחת ל8-16 אריחים, תלוי בגודל האריח. לשם כך צריך לראות את האריח בפריסה. צפיה אידיאלית באריח תיעשה כשהוא פרוס על הרצפה ממרחק של 3-4 מטר מהפריסה ולא ממש מעליו. כמו כן יש לשים לב "לעומק" האריח. אריחים איכותיים מצטיינים במספר שכבות של הדפסי טקסטורות. 

איטלקי, ספרדי, או אולי מהמזרח?

אריחים איטלקיים וספרדיים הכי מוצלחים ומחירם בהתאם. ישנם יצרנים טובים יותר וטובים פחות אך בגדול זה כך. מרגישים את זה מייד כשפוגשים בדוגמאות. 

 

הייבוא מסין השתפר מאוד ובהחלט ישנם אריחים יפים שניתן למצוא במחיר נמוך משמעותית מהאיטלקי. 

 

ריצוף מומלץ לבית​

 

טיפים נוספים:

 

מומלץ לרכוש אריחים מנוסרים (בענף נקראים מנוסרי לייזר) בעלי גימור מדוייק ונקי בהיקף האריח. כמו כן מומלץ לראות את האריח באור ניאטרלי. חנויות מובילות משתמשות בתאורה איכותית ומחושבת לצורך כך. 

 

רובה

 

גוון רובה בדכ נבחר כתואם לאריח אם כי אפשר לשחק עם הגוון כדי לקבל עיצובים מיוחדים. רובה אקרילית תשמש לרוב המקרים. רובה אפוקסית תשמש בעיקר לאיטום במקומות בעייתיים. ההבדל ביישום ובמחיר בין שני הסוגים גבוה מאוד. 

 

לסיכום

 

ריצוף טוב הינו גורם משמעותי להצלחת העיצוב. הוא הרקע והמכתיב המשמעותי של האווירה. 

הטקסט הנ"ל מהווה דעה וסקירה אישית מנסיון הסטודיו. כל הזכויות לטקסט ולאימאג'ים באתר לרבות עמוד זה שמורות ל"יניב סולומון סטודיו לאדריכלות ועיצוב פנים". אין לצתת או לפרסם את כולו או חלקים ממנו ללא רשות.

bottom of page