top of page
יניב2.jpg

שיפוץ הדירה

כל מה שחשוב לדעת לפני

מאת: יניב סולומון, מעצב פנים

שיפוץ דירה או בית קיימים מהווה אירוע חשוב וכבד משקל. ישנה אמרה שאומרת "בשיפוץ יודעים לאן נכנסים אבל לא יודעים איך יוצאים". אבל זה לא תמיד נכון.. עם תכנון מקדים ועבודה שיטתית ונכונה אפשר לצמצם את אי הודאות כמעט לאפס. עדיין מדובר בתהליך מורכב, אינטנסיבי, יקר ומעייף ולכן נרצה להבטיח שהתוצאה הסופית תהיה שווה את המאמץ הגדול. 

תהליך השיפוץ מצריך קבלת החלטות בהמון מישורים עם מרחב קטן מאוד לטעויות. היות וטעות תכנונית מסויימת ממשיכה איתנו קדימה, חשוב לסגור את כל הקצוות טרם היציאה לביצוע ולבצע את הבחירות הנכונות. כשנכנסים לשיפוץ מקובל לעבוד עם מעצבי פנים שתפקידם לשמש כמנהלי הפרויקט המובילים את תהליך התכנון, הרכישה והביצוע מול כל הגורמים המעורבים ועומדים לצד הלקוח כל זמן השיפוץ ובכל שאלה

 

תהליך השיפוץ והתכנון

החלטתם לשפץ? מצוין! קודם כל מתחילים במדידה מקצועית של הנכס. 
 

 

1. מדידה מקצועית - תמונת מצב מדויקת ותכנון "על בטוח"

כל דירה או בית פרטי קיים, מצריך מדידה מקצועית שנעשית כמובן על ידי - מודד מוסמך. כך מתקבלת תמונת מצב עדכנית ומדוייקת של הדירה. גם אם נראה שהדירה במצב טוב ונבניתה לא מזמן ויש תכניות, חובה לבצע מדידה ולא להסתמך על תכניות הדירה הישנות. מדידה מקצועית תבטיח שטף בעבודה, דיוק והתייחסות נכונה לחלל הדירה. אף אחד לא רוצה להתקדם עם תכנון מסויים ובסוף לגלות שיש סטיות ותקלות באמצע הדרך. עלות המדידה אינה גבוהה כלל ומאוד משתלמת בטווח הקצר והארוך.

 

בדכ המודדים מעבירים צילום פנורמי של כל חללי הדירה. כל התכנון מושתת על המדידה הזו ולכן חשוב שהיא תעשה על ידי מודד מקצועי ומומלץ. המדידה מספקת גם מיקומי חשמלים קיימים, אינטסלציה, מיקומי חלונות, הנמכות וגבהי תקרה ונעשית במיכשור מיוחד שסורק את החלל ולמעשה בונה בעצם שלו. 

 

2. תכנון תקציב - לדעת מראש עלויות

על מנת להבין את נפח ההשקעה הכספית נעשית הערכה ראשונית לתקציב. ההערכה נעשית בטבלה שמסכמת את כל רכיבי הפרויקט ותכלול עלויות של עבודת הקבלן המבצע לסעיפיה השונים, עלויות חומרי חומרי גמר, רהיטים, ואפילו רכיבים כמו הובלות והרכבות. לעיתים מבצעים הערכה לכמה תרחישים כמו סטנדרט גבוה או נמוך. כמו בכל הערכה ראשונית, יתכנו שינוים בהמשך תוך כדי התקדמות הפרויקט אך עושים זאת בידיעה שמתבצעת חריגה וניתן להערך אליה בהתאם (לדוגמא מגדילים את התקציב, מורידים מסעיף אחר או דוחים ביצוע של אלמנט מסויים שניתן לדחותו). תכנון תקציב נכון מספק לנו תמונה לגבי מה אפשר להפיק מהסכום העומד לרשותנו. האם זה יספק את הצרכים שלנו? ובמידה ולא מה ניתן לעשות?

3. תכנון ​ועיצוב  - הדירה "לובשת" צורה חדשה

 

תוך כדי ההערכה התקציבית מתנהל גם תהליך של תכנון הנכס ועיצובו. המעצב ימסור ללקוח בד"כ מספר אלטרנטיבות לעיון ודיון כאשר מתבצעים סבבי תיקונים שונים עד להגעה לתכנון הסופי.

 

תהליך התכנון מושפע מהמסגרת התקציבית. היות ולא ריאלי להציע תכנון שלא יכנס במסגרת התקציב ויביא אותנו לקצה כך שלא נגמור את השיפוץ. באמצעות נסיון וידע נצבר בתחום, אנו המעצבים מודעים לעלויות השונות ויודעים לדוגמא שאם נניח נציע לשבור קיר מסויים, תהיה על כך השלכה כספית, לעיתים לא רק של שבירת הקיר אלא גם של אלמנטים נוספים שקשורים אליו וייתכן שזה יקפיץ את העלויות לרמה לא הגיונית. בנוסף לכך, עולות לפעמים שאלות היתכנות שמצריכות בדיקה. 

 

העיצוב והתכנון של הדירה יותאמו לצרכים והדרישות של הלקוחות ולטעמם העיצובי. כמובן שכמעצבי פנים אנו גם נותנים את הפידבק שלנו, וחושפים את הלקוחות לעיצובים ואפשרויות שונות ומגוונות. בסיכום תהליך פורה ועשיר בו אנו פותרים את כל פאזל התכנון והעיצוב אנו נסכם על תכנון סופי ואותו נוציא לביצוע. 

 

4. תכניות וכתבי כמויות למכרז קבלנים

בשלב הראשון נהפוך את התכנון הקונספטואלי לתכניות ביצוע. מדובר בתכניות טכניות, עם כל האינפורמציה הדרושה לביצוע ולתמחור. התכניות כוללות בניה והריסה, תכניות חשמל ותאורה, חיפויים, ריצופים, אינסטלציה, מיזוג, הנמכות וכו..

 

אל סט התכניות יוצמד כתב כמויות מפורט לסעיפים שונים. הקבלנים בדכ מבקשים להגיע לדירה לעבור עליה ולראות בין השאר אפשרויות להובלה וגישה (מנוף, סבלות וכו..), גודל מעלית, האם ניתן למקם מכולה לפינוי מספיק קרוב, רכיבים נוספים שהם מציעים מנסיונם לעבודה או לפי הצורך וכו.. במידה וישנן תוספות הם מוסיפים את זה לכתב הכמויות שנמסר להם ובנוסף מתמחרים את מה שקיים. 

תופתעו לראות שעל אף שיש מחירון מקובל ומחירים מומלצים ברחבי האינטרנט, כל קבלן מתמחר אחרת סעיפים מסוימים.

כמובן אנחנו נצטרך שהקבלן יהיה פנוי לעבודה בזמן שאנחנו צריכים ויכולים להתפנות מהבית, כך שזה גם משפיע על ההחלטה עם מי לעבוד. 

5. תכנון המטבח - עיצוב החלל החשוב בבית

 

המטבח מהווה את ההוצאה הגדולה ביותר וגם מכתיב לנו פחות או יותר את זמן סיום העבודה. בדכ אספקה של מטבח מתבצעת כחודשיים לאחר ההורדה לביצוע (לא הרכישה) והיות וניתן להתקין מטבח רק לאחר סיום העבודות המלוכלכות (הריסה, בינוי, ריצוף וכו..), נכוון את השיפוץ כך שהחלל יהיה מוכן להתקנת המטבח לזמן הזה.

 

צריך לזכור שמדידה לביצוע המטבח נעשית כשהחלל מוכן למדידה. על כן יש לנו גם טיימינג מסויים להזמין מדידה סופית מחברת המטבחים שלאחר מכן יהיה ניתן יהיה להוריד את המטבח לביצוע. כך לדוגמא, אם התחלנו בשיפוץ ולקח כשבועיים-שלושה להכין את החלל למדידה - אחרי כל השינויים שביצענו או לפחות אלו שאנחנו בטוחים שניתן להתחייב אליהם, זה אומר שהמטבח ירד לביצוע שבועיים-שלושה אחרי תחילת השיפוץ ויסופק בעצם כשלושה חודשים אחרי תחילת השיפוץ.

לאחר שהמטבח מוכן ניתן גם להזמין את חברת השיש למדוד על מנת להוציא לייצור את משטח העבודה, גם עניין שאורך כשבוע וחצי עד שבועיים. 

כל זה מביא אותנו למסקנה שהמטבח הוא העניין הראשון לסגור, מבחינת תכנון ומבחינת בחירה וסגירת כל הפרטים לגביו כולל הכנת החלל באיזור הזה על כל המערכות שסביבו.

 

6. ריצופים וחיפויים

אם המטבח הוא לא מוצר מדף אלא אחד כזה שאנו יכולים לעצב אותו איך שאנחנו רוצים ולבחור במדוייק את הגוון והטקסטורות שלו, כולל שליטה מסויימת על המחיר (להוסיף או להוריד מגירות או יחידות, לשנות תכנון וכו..), הריצוף ואריחי החיפוי למקלחות הינם מוצרי מדף קיימים.

 

אנחנו צריכים לחפש לא מעט עד שנמצא את האריח שמסתדר לנו גם במראה, גם בגודל, גם במחיר, גם זמן האספקה. וזה אומר לברור וללכת לעיתים למספר חנויות בתהליך שיכול לקחת זמן רב. 

עולם הריצופים והחיפויים מגוון מאוד וכולל אריחי גרניט פורצלן במבחר עצום של צורות, טקסטורות וגדלים, פרקטים מעץ או מחומרים אחרים, אבן טבעית, בטון מוחלק ועוד. הכל עניין של טעם עיצובי, סגנון שאליו רוצים לכוון ותקציב. כמובן יש לקחת בחשבון גם שיקולים פרקטיים. אנו המעצבים מכירים מספיק את התנהגות החומרים בחללים השונים ומייעצים ללקוחות איך לחבר הכל להרמוניה נכונה. כמו כן אנו מספקים פריסות (תכניות המתארות את אופן חיפוי האריחים והשילובים השונים בין אריחים) וכמויות לרכישה כך שלא יחסר וגם שלא ישאר חומר מיותר מעבר למקובל.

7. בחירות נוספות לעבודת קבלן השיפוץ

כל שיפוץ דירה או שיפוץ בית פרטי מהווה סיפור שונה בפני עצמו כך שקשה לדבר על כל שיפוץ בצורה שווה. בהתאם לסוג השיפוץ צריך לבצע את שאר הבחירות והרכישות כך שנהיה מוכנים להתקנה מתי שנצטרך. נפח השיפוץ לא משנה את סדר הדברים ודרכי הפעולה או שיטת העבודה. במידה ועובדים בצורה מסודרת נתקתק את הפרויקט. 

גופי תאורה - חשוב לתכנן ולבחור בשלב מוקדם, היות וזה משפיע על מיקומי ההזנות והמפסקים. 

ברזים וכילים סניטריים - חשוב לתכנן ולבחור בשלב מוקדם היות וזה משפיע על מיקומי היציאות והצנרת. 

מיזוג והנמכות - צריך לתכנן תוואי וסוג המיזוג בשלב הראשון, היות ומשפיע על צורת ההנמכות והמקומות דרכם עוברים השרשורים וגם מיקומי המנוע והאוויר חוזר.

חשמל - מצריך תכנון מוקדם אבל ניתן לעשות שינויים עד תחילת העבודה, אין כאן פריטים מיוחדים שצריך לקנות כמו במה שקשור לתאורה. 

סיום עבודות "מלוכלכות"

8. שלב נגרות ריהוט והלבשה 

בסיום העבודות השיפוץ ניתן יהיה "לאכלס" את החלל בפריטי הריהוט, עבודות הנגרות, וההום סטיילינג.

עבודות הנגרות מתוכננות על ידי המעצבים ומועברות לנגרים שונים לצורך הצעת מחיר בעוד שפריטי ריהוט ניתן לקנות מוכנים מגלריות לריהוט. 

בסיום לאחר כל ההתקנות והאספקות ניתן להלביש את הבית בשכבה הסופית  וחשובה שכוללת פרטי נוי, תמונות, וילונות, שטיחים ומספקת לבית את המראה השלם והמושלם. 

חוזה והסכם מפורט עם קבלן השיפוצים

כשסוגרים ​הסכם שיפוץ עם קבלן יש לוודא שהוא חתם על כל התכניות ועל כל סעיפי כתב הכמויות. גם אם יש רכיבים שצריך לתמחר בהמשך (נניח כאלה שעדיין לא יודעים לגבם כמות או היתכנות ביצוע), יש להסכים על מחיר מראש ליחידה ואחכ תכפילו במה שצריך. כמו כן יש לבדוק את איכות עבודת הקבלן בשיפוצים אחרים שביצע ואת הנסיון שלו. אחרי שהשקעתם כל כך הרבה כסף, חשוב שיהיו גימורים ברמה גבוהה.

 

ברגע שהקבלן נכנס לעבודה נוצר מצב בעייתי עבור הדייר היות והוא הופך להיות תלוי בקבלן ובגחמותיו. בתנאי התשלום יש לגבות את עצמכם. לצערנו בענף יש לא מעט קבלנים ובעלי מקצוע שמנצלים את התלות הזו של הלקוח בקבלן ואת התקופה הבעייתית והלחוצה ולכן צריך גם לסגור בחוזה על זמן סיום עם פיצוי על איחור. אף אחד לא רוצה להתקע עם קבלן בעייתי שמאיים לנטוש או כזה שמחפף בעבודה ובגימורים. עם זאת עליכם לקבל החלטות בזמן ולדאוג לאספקות בזמן על מנת לא לעכב את עבודתו.

 

לרוב אנו המעצבים מספקים בעלי מקצוע וקבלנים מנסיון טוב בעבודה עימם אך לא תמיד זה מתאפשר. אם רוצים לעבור את התהליך בשלום - בחירת הקבלן והחוזה מולו הינו הדבר החשוב ביותר.

תחילת וסיום עבודה
 

יש לסגור עם הקבלן תאריכים לתחילה וסיום העבודה ולהגיע למצב שיש לו את כל התכניות וחומרי הגמר על מנת שלא תיעצר העבודה. יש גם לקחת בחשבון כל מני חגים ומועדים שעלולים ליצור עיכוב.

קבלן טוב שעובד בצמוד למעצב וכפוף אליו יודע כבר מנסיון איך להתנהל ואיך לפתור יחד עם המעצב דברים בלתי צפויים שלעיתים צצים. היום ניתן לקבל תמונות במיידי מהשטח, להבין דברים ולספק פתרון. כמו כן ניתן לראות ליקויים או מוצר שסופק או יושם לא לפי ההנחיות ולעצור או לדרוש לסדר. בנוסף מתבצעים ביקורים בדירה לבדיקה והנחיה וזאת על מנת שהביצוע יצא ברמה הגבוהה ביותר. 

גם עם כל התכנון הכי מדוייק ייתכנו טעויות מצד ספקים וגורמים אחרים מעורבים ולכן צריך להיות עם היד על הדופק כי טעות מסויימת עלולה לייצר אפקט דומינו של טעויות. 

בסיום העבודה יש להפיק דו"ח ריג'קטים שהקבלן יצטרך לסדר.

החלטתם לשפץ את הדירה? נשמח להעניק לכם שיחת ייעוץ בעניין. כמו כן נוכל לעניין אתכם במסלול ליווי שלנו לתהליך.

מסלול הליווי שלנו לשיפוץ הדירה כולל:

 • בניית טבלת תקציב 

 • אפיון צרכים ורצונות

 • תכנון מבני והעמדת ריהוט

 • עיצוב מטבח, חדרי רחצה וחדרי שינה

 • פגישות רכישה בחנויות

 • כל התכניות שנצטרך לביצוע + כתבי כמויות למכרז קבלנים

 • עזרה במו"מ, בהנחות ובמחירים

 • תכנון נגרות והלבשת הבית

 • ליווי מקרוב ומרחוק לכל שאלה בכל שלבי התהליך

 • ניהול פרויקט, ליווי והנחיה של בעלי המקצוע
 • אספקת בעלי מקצוע איכותיים ועוד..

לשיחת ייעוץ צרו קשר ב- 052-5912260
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

bottom of page