המדריך לעיצוב דירה בסגנון נקי

מאת: יניב סולומון

במדריך זה אדגים איך הופכים דירת קבלן סטנדרטית לדירה בעיצוב אדריכלי נקי

תכנית מקורית - של הקבלן

 

לצורך ההדגמה, ניקח דירת קבלן ממוצעת ונעצב אותה לפי קווי הסגנון המודרני. סגנון זה יכול להיות לקבל נראות חמה ועשירה או קרה ומינימליסטית - הכל תלוי בחומריות ובמינון של הפריטים.


לגבי הדירה אותה נעצב - מדובר בדירה לא גדולה בת 5 חדרים בפרוייקט פינוי בינוי ברמת גן.

תכנית קבלן מקורית.jpg
תכנית מוצעת

 

נתחיל בתכנית העמדה וחלוקת קירות. שימו לב, שישנה בעייתיות עם שולחן פינת האוכל, והמידות היחסית לא גדולות של המטבח.

בתכנית זו נבצע שינוי מהותי בחלוקת הקירות כאשר נבטל את הקיר המפריד בין הסלון לחדר השינה הסמוך ונסב את אותו החדר לפינת אוכל. 

 

כמובן שלא תמיד זה אפשרי ותלוי במספר האנשים שגרים בדירה ובשיקולים נוספים. נתקלתי בלא מעט מקרים שבהם בדירות 5 חדרים, הופכים את החדר הסמוך לסלון והמטבח לחדר משחקים לילדים, משרד לעבודה מהבית או כמו במקרה שלנו במדריך זה - להסבה עבור פינת אוכל.

 

לייאאוט מודרני.jpg
שינויים נוספים שביצעתי - ​

נישת מעילים בכניסה - התווסף קיר בעומק 60 ס"מ בקיר מבואת הכניסה ובכך נוצרה נישה ענקית לאחסון. לתוכה גם הכנסנו את ארון החשמל והתקשורת ובהמשך מתוכננים שם איזור למעילים, תיקים, נעליים, מקום למפתחות ואחסון נוסף. הארון הזה תורם לנו גם ברמה העיצובית כאשר החזיתות שלו אותן נבחר לבצע בפורניר, יהוו סוג של חיפוי קיר במראה כלפי חוץ.

מבחינת מבנה הסלון - נבחר ספה ארוכה בצורת "ר" (או סוג של שזלונג ארוך) ובניצב לה כורסה רחבה מסגנון קצת אחר. כורסאות זה אלמנט שכיף "לתכשט" איתו את החלל. 

תאורה - פס צבירה בצורת "ר" מהמטבח שירוץ ויסתובב אל פינת האוכל יספק לנו אפשרות להאיר באמצעות ספוטים מתכווננים את כל החלל. בתכנון 2 הדלקות נפרדות לאיזור המטבח ולשאר החלל על אף שזה נראה פס רציף. במטבח תאורה יורדת שמאירה את כל משטח העבודה + תאורה מתחת לקלפות מעל הכיור. ובסלון גוף תאורה תקרתי יורד ודקורטיבי. שימו לב שיש לנו גם הנמכת גבס למיזוג מעל פינת האוכל - שם ניתן למקם ספוטים שקועים להאיר את המעברים לכיוון החדרים. 

 

מיזוג - תוואי המיזוג יגיע מאיזור מרפסת השירות דרך הנמכת גבס המגיעה עד לחלל הציבורי. ההנמכה מיושרת עם קו ארונות הכניסה למראה נקי ומעודן.

 

 וככה זה נראה בתלת מימד:

מבט למטבח מהסלון.jpg

במטבח 2 סטריפים (אי וגבוהים) עם נישה מודגשת לכיור. הכל בגוונים בהירים (לבן ודקטון דמוי בטון). ברקע ארון שירות ענק בחיפוי פורניר "שמחמם" את החלל

מבט לפנים המטבח.jpg
מבט לפרט טלויזיה.jpg

הפרדה בין איזור הבישול לאיזור הכיור מייצרת שפע של משטחי עבודה. ניתן גם להפריד לגמרי את האיזורים באמצעות כיור שירות באי.

מבט מחלון סלון לדלת כניסה.jpg

מבנה נגרות לטלויזיה שקוע כחלק מאי המטבח - חוסך במקום ומגדיל את חלל הסלון

מבט לפינת האוכל. שימוש בשולחן מינימליסטי וכסאות במראה עכשווי וגוון צהוב. בגב פינת האוכל אלמנט משרביה מברזל צבוע - מוסיף טקסטורה תלת מימדית מודרני לחלל.

מבט לפינת אוכל 1.jpg
מבט לספריה.jpg

לסיכום - 

עיצוב דירה מתחיל בתכנית העמדה. בוחנים מספר העמדות, כל אחת לפי היתרונות והחסרונות שלה ואז בוחרים את ההעמדה הנכונה לכם. מכאן כבר ניתן להמשיך בעיצוב כאשר כל אלמנט יושב במקום - ריהוט, מטבח, חיפויים, תאורה ואלמנטים דקורטיביים. כמובן שהבחירה בחומרי הגמר ושאר העיצוב תספק לבסוף את החותמת האישית לעיצוב המוצלח שלכם.