עיצוב תאורה לבית

עיצוב ותכנון תאורה 

מאת: יניב סולומון

עיצוב או תכנון תאורה הינו נושא מאוד קריטי וחשוב בעיצוב הפנים. תכנון תאורה נכון יעניק מצד אחד אוירה ולעיתים קרובות כמה מצבי אוירה לחלל ויקבע רבות את עיצובו. כמו כן ישנה חשיבות לתאורת עבודה באיזורים בהם ההתמקדות היא בעבודה כמו לדוגמא במטבח או במשרד.

 

כשאני אומר עיצוב תאורה, אני לא מתכוון לעיצוב אהילים אלא לתכנון מיקום גופי התאורה, סוגי הגופים והטמעתם בצורה סמויה, או גלויה בקירות, תקרות ולעיתים אף בריהוט. ובנוסף גם השילוב בין הגופים השונים.

 

אז מהם הדברים שצריך לקחת בחשבון כשבאים לתכנן תאורה לחלל:

 

1. עוצמת תאורה - כמה אור צריך כדי להאיר את החלל

הרבה פעמים אנחנו נתקלים בבעיה שאנחנו לא יודעים אם גוף התאורה שקנינו יאיר את החלל בצורה מספקת. בנוסף מסתובבים לנו כל מני מספרים על אריזות הגופים שאין לנו מושג מה הם אומרים כמו לוקס (lx) ולומן (lm) בזמן שכל החיים דיברו איתנו בואטים. אם כך בואו נעשה סדר בדברים.

 

ראשית נתנתק לחלוטין מהמונח וואט שקשורה בכלל להספק חשמל ולא לתאורה. נתחיל להתרגל למונחי תאורה נכונים: לוקס ואו לומן.

 

עוצמת תאורה נמדדת ביחידת תאורה הנקראת לוקס (LX). לוקס אחד למעשה שווה 1 לומן (לומן = שטף אור) למטר מרובע. כלומר כמה שטף אור הנורה תייצר לנו לכל מטר מרובע של שטח. הנתון הזה מצויין על האריזות של גופי התאורה.

 

ישנם נתונים מקובלים בתכנון תאורה המגדירים כמות לוקס שמומלץ לספק לחללים שונים. לדוגמא למטבח מומלץ לתכנן 500 לוקס (500 לומן למטר מרובע). אם על הנורה מצויין באריזה שהיא בעוצמת 500 לומן, היא תאיר (מגובה סטנדרטי) 1 מטר מרובע של מטבח בצורה אידיאלית. לחדר שינה מתבקש לתכנן 150-300 לוקס. אם נשים נורה אחת בעלת עוצמה של 300 לומן היא תאיר 1 מ"ר של חדר שינה בצורה טובה.

 

כמובן שאנחנו צריכים לתכנן לחללים יותר גדולים מ1 מ"ר והחישוב מכפיל את עצמו. מטבח בשטח של 10 מטר מרובע יצריך גוף תאורה שיספק 5000 לומן (לפי 500 לוקס המקובלים להארת מטבח כפול 10 מ"ר). לא מתכננים גוף אחד שמספק 5000 לומן בבית מהסיבה הפשוטה שקשה מאוד למצוא כזה והוא חזק מדי ולכן מפצלים למספר גופי תאורה במיקומים שונים כל עוד נקבל כ500 לוקס למטר מרובע. לחדר מגורים נצטרך נורה של 3000 לומן כדי להאיר חדר מגורים בצורה אופטימלית.

 

הערה חשובה: בנתונים הנ"ל מדובר על תאורה חזקה שלא מספקת אוירה אלא תנאים אופטימליים ומקסימליים להתמצאות ועבודה בחללים מהסוג הזה. כדי ליצור תאורה עיצובית ואוירתית נצטרך לשלב כמה סוגי תאורה במספר הדלקות אך מבחינת כמות שטף אור עדיין נצטרך להצמד ולהתבסס על הכמויות המקובלות לחללים השונים בבית.

 

2. סוגי תאורה

ישנם מספר סוגים של גופי תאורה שאפיונם נובע מהאופן בו הם מפיצים את האור שלהם. נתמקד בעיקריים שבהם

 

תאורה ישירה

תאורה ישירה מספקת תאורה חזקה ויעילה ומייצרת צללים מודגשים. האור היוצא מן הנורה מאיר ישירות על האזורים המיועדים. דוגמא לתאורה ישירה הם גופי לד ופלורסנט צמודי תקרה או נורות ליבון.

 

תאורה לא ישירה

תאורה לא ישירה מספקת החזר של אור לחלל. הנורה מאירה אך האור פוגע במשטח כלשהו ובכך נוצר החזר אור לא ישיר לחלל. התאורה המתקבלת הנה תאורת אוירה רכה יותר עם צללים עדינים מאוד אם בכלל. דוגמא לתאורה ישירה הן גופי תאורה אפלייט. האור יוצא מנורה השקועה בגוף, מקרין לתקרה והאור הרך חוזר אל החלל.

 

תאורת אוירה

תאורה עדינה שתפקידה לספק אוירה נעימה לחלל.

תאורת ספוטים - תאורה ממוקדת

תאורה שמקורה מתאורת ספוטים. מגוון הספוטים עצום וכולל בתוכו ספוטים לשימושים שונים. באמצעות הספוטים ניתן להאיר בצורה נקודתית איזורים אותם אנחנו מעוניינים להאיר, לחזק איזורים שלא מקבלים מספיק תאורה ואו לשמש כתאורה מרכזית באמצעות פיזור מתוכנן של הספוטים בחלל.

 

סוגי ספוטים:

 

ספוט חיצוני - מותקן על בסיס בצורה בודדת או על פס צבירה צמוד תקרה או תלוי. יש לתכנן עבורו הזנה בתקרה. אם מדובר בספוט בעל בסיס בודד יש לתכנן הזנה נפרדת לכל בסיס כזה. אם מדובר בספוט עבור פס צבירה יש לתכנן נקודה עבור פס הצבירה באחד מקצוות הפס.

 

ספוט שקוע - ספוט שניתן להשקיעו בגבס או בתקרת הבטון בשלב היציקה. אם מדובר בתקרת בטון יש לתכנן הזנה ולהשקיע קופסת ביטון עבור כל ספוט בתקרה טרם היציקה. אם מדובר בגבס מספיק הזנה אחת למספר ספוטים (תלוי בכמות ההדלקות שרוצים - כל הדלקה הזנה משלה).

 

שימו לב: כל ספוט מגיע עם נורה בעלת אפיוני גוון תאורה, עוצמה וזוית אלומה. חלק מהספוטים יכולים להגיע עם נורות לפי בחירה מבחינת גוון, עוצמת עוצמה וזוית אלומה.

 

3. פיזור תאורה

 

לכל גוף תאורה יש זויות אלומה. ישנם גופי תאורה בעלי זויות תאורה רחבות שמפזרים אור לשטח גדול כמו פסי לד ולעומתם יש ספוטים ממוקדים בעלי זויות צרות מתאימות להאיר בצורה נקודתית וליצור עניין על אובייקטים מסויימים כמו רהיטים, אלמנטים דקורטיביים וכד'.

 

לגבי ספוטים: ניתן לקבל ספוטים עם אלומות רחבות, בינוניות וצרות. ספוטים בעלי אלומות רחבות משמשות לשטיפה והארת שטח רחב בצורה רכה לעומתם אלומות צרות מדגישות בצורה חזקה יותר ויוצרות אזורים מוארים מאוד לצד איזורים חשוכים. בדירות ובתים מקובל להשתמש בזויות בינוניות ורחבות לכיסוי גדול יותר ולצורך הארה עם מינימום ספוטים (עומס של ספוטים מייצר מראה לא נקי ובתקרות נמוכות צריך להרגיע עם זה). אם רוצים להדגיש תמונה/פריט כלשהו או לייצר אוירה נוספת מוסיפים ספוטים עם אלומה צרה. בחנויות המצב שונה והאלומות נהיות צרות יותרובשל כך משתמשים ביותר ספוטים אשר תפקידם להדגיש את המוצרים הנמכרים.

ככל שהתקרה גבוהה יותר - רצוי להשתמש בספוט ממוקד יותר, כלומר בעל אלומה צרה וזאת מכיוון שבאלומות רחבות התאורה תתפזר ותחלש עוד בטרם תגיע לשטח אותו התכוונתם להאיר. 


 

4. גוון האור

גוון האור או יותר נכון טמפרטורת האור נמדדת ביחידות הנקראות קלווין (K). גוון מומלץ לדירות ובתים הוא הלבן החם שמוגדר בין 2700 ל3000 קלווין כאשר ה2700 חם יותר ומזכיר גוון של נורות ליבון בעוד ה3000 מעט יותר ניאטרלי. למשרדים וחללי עבודה כמו מטבחים מומלצת תאורה קרה יותר כמו הלבן הטבעי שמוגדר באיזור ה4000K. ישנם גם גוונים קרים יותר אך הם לשימושים במפעלים, מעבדות וכדומה.

 

שימו לב ככל שטמפרטורת האור חמה יותר ככה עוצמת האור חלשה יותר גם אם כמות הלומן שווה. לכן בתאורות עבודה כמו מטבחים או איפור משתמשים בתאורה בגוון קר יותר.

 

לסיכום

תכנון תאורה בחלל הבית יכול להיות פשוט מאוד אם מבינים את העקרון. יש כאן המון פיזיקה אבל אלו דברים שאנו מכירים מהיום יום וזה די פשוט להבנה.

 

 

מבחינת עיצוב

 

רצוי לדאוג למספר מקורות תאורה עם מספר הדלקות ולקחת בחשבון גם את עניין ההתמצאות והעבודה או השהות בחלל וגם את עניין האוירה והעיצוב. אם יש לכם איזשהו חומר מעניין שחיפיתם על הקיר ואתם רוצים להדגיש את המרקם והטקסטורה שלו עליכם לתכנן מקור תאורה הממוקד עליו. כנ"ל לגבי רהיטים או נקודות עניין אחרות בבית. שלבו תאורה מפזרת עם ספוטים ממוקדים. תאורה מפזרת תתן לכם אור כללי וספוטים יחזקו וידגישו חומרים ונקודות עניין. גוון אור מקובל ורצוי בבתים נע בין 2800 קלווין (אור חם) ל4000 קלווין (גוון ניאטרלי המזכיר daylight בעיקר לאיזורי עבודה כמו המטבח או משרד ביתי). 

שימו לב שעל מנת לא לקבל תקרה עמוסה בגופים עליכם לחלק את כמות הגופים באיזורים שונים - תקרה, קירות, תאורה עומדת, תאורה שקועה, תאורה סמויה וכו.. 

המלצה נוספת שקשורה בעקיפין היא לבצע שפכטל אמריקאי בחלל (על מנת לקבל קיר חלק מגבשושיות ופגמים). כך האור מתפזר בצורה חלקה על הקיר אחרת אותן גבשושיות בולטות. אם אין באפשרותכם לבצע כזה גימור לקירות עדיפות להשתמש בתאורה ממוקדת יותר על איזורי העבודה כך שהקירות יקבלו פחות אור ישיר שמייצר הצללות ומבליט בכך גבשושיות.

 

הטקסט הנ"ל מהווה דעה וסקירה אישית מנסיון הסטודיו. כל הזכויות לטקסט ולאימאג'ים באתר לרבות עמוד זה שמורות ל"יניב סולומון עיצוב פנים". אין לצטט או לפרסם את כולו או חלקים ממנו ללא רשות. אין לראות בנאמר כל המלצה ליישום גורף היות ולכל חלל נתונים שונים והאחריות על הביצוע באופן עצמאי ללא הכוונה אישית הינה על המבצע בלבד.